Komentované procházky_neděle 26.5.2019

Ve spolupráce se spolkem Skrytá Plzeň, z.s. nabídneme i letos několik tras komentovaných procházek napříč městem.

Vstupné: v rámci EDS jsou procházky za zvýhodnénou cenu 70,-

Předprodej: http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/poradatele/340-skryta-plzen-z-s

 

10:00 / Historie a současnost Plzeňského rozhlasu – NOVÁ PROCHÁZKA
průvodce: Pavel Bouda
sraz: soutok Radbuzy a Mže ve Štruncových sadech - rozhlasová pamětní deska

Nová procházka seznámí s historií rozhlasového vysílání v Plzni v roce 1945 či 1968 včetně rolí významných osobností či dočasných umístění rozhlasového pracoviště. V samotné budově Českého rozhlasu Plzeň pak navštívíme vysílací pracoviště i nahrávací studia. Vedle perliček z historie se dozvíme, jak funguje plzeňský rozhlas dnes a vyzkoušíme si i vlastní znalosti rozhlasového žargonu.

 

10:00 / Plzeň v roce 1348: Procházka předhusitskou Plzní
průvodce: Filip Kasl
sraz: před budovou Západočeského muzea v Kopeckého sadech 2

Projděte se s námi středověkou Plzní, po místech každodenních příběhů tehdejších obyvatel. Dozvíte se, jak to vypadalo a jak se žilo ve 14. století v našem královském městě. Od Západočeského muzea se vydáme k proluce, kde si budeme povídat o městě i předměstí, v Karlově a Dominikánské ulici si přiblížíme středověké měšťanstvo, kláštery a církev, na náměstí si povíme o správě města, funkci rychtáře i dobových sociálních vazbách. Kde stojí jediná zachovaná gotická brána? A co se vlastně v Plzni stalo v roce 1348? Čeká nás i překvapení…

 

10:00 / Ze Světovaru na Homolku
průvodce: Miroslav Anton
sraz: Světovar - konečná stanice tramvaje č. 2

Procházku zahájíme povídáním o Světovaru. Pak nás čeká depo s návštěvou historické tramvaje a příběh vzniku zástavby kolem Aleje svobody (stalinovské baroko). Procházku zakončíme na Homolce na konečné tramvaje č. 1 na náměstí Milady Horákové.

 

14:00 / Plzeňský architektonický manuál (PAM): Východní Předměstí – NOVÁ PROCHÁZKA
průvodce: Petr Klíma
sraz: Jiráskovo nám. 30 (před kostelem Panny Marie Růžencové)


Nová procházka provede zájemce po tom nejlepším z architektury, která vznikla na území v srdci někdejšího Pražského Předměstí mezi Jiráskovým náměstím a náměstím Milady Horákové přibližně mezi lety 1910 a 1950. Stylově různorodé veřejné stavby – klášter dominikánů s kostelem Panny Marie Růžencové, budovu Masarykovy základní školy a objekt chlapecké školy (pozdější slovanské porodnice) – na trase doplňují rodinné a bytové domy a jejich soubory, a to včetně poválečného „dvouletkového“ obytného komplexu v Částkově ulici.

 

14:00 / Bezovka: Místo s hvězdou v srdci
průvodce: Václav Cinádr
sraz: před českobratrským kostelem Mistra Jana Husa, Němejcova 2

Prozkoumejme společně vilovou čtvrť Bezovka, poodhalme roušku tajemství zapadlých vilek, objevme plzeňský funkcionalismus a připomeňme si pozapomenuté architekty. Otevřme běžně zavřené dveře a nahlédněme pod pokličku obyčejných lidských osudů. Vraťme se na chvíli do doby První republiky a poslechněme si poutavé vyprávění místních.