Evropský den sousedů – příležitost k sousedskému setkání letos podesáte

Plzeň 15.5.2023  Tradiční komunitní akce Evropský den sousedů je od roku 2014 příležitostí pečovat o dobré sousedské vztahy. Letos proběhne opět poslední květnový víkend 26.–28. května. Nabídne program pro veřejnost v programových ohniscích v pátek a sobotu odpoledne, sobotní sousedské večeře i komentované procházky v průběhu neděle.

„I letos je součástí EDS program pro veřejnost v rámci programových ohnisek“, říká projektová manažerka akce Soňa Rychlíková z DEPO2015 a pokračuje, „každý z 12 pořadatelů působí v jiné lokalitě, každý láká na jiný druh aktivit. Program je díky odlišnosti jednotlivých pořadatelů nesmírně pestrý, pokud jde o místa, termíny i zaměření od folklórních vystoupení, přes rockové kapely, dětská divadla, jazykové animace, sdílení vzpomínek až po pohodové odpoledne s koktejly.“

V sobotu 20. 5. proběhne jako prolog EDS Balkan Banket s bulharskou kapelou Shopluk a kruhovými tanci před Západočeským muzeem. O týden později, tedy v pátek 26.5. se můžete vypravit na 3 místa: do Luftovy zahrady, kam zve Plzeňská krajská rada dětí a mládeže, z. s. a Centrum Skupovka na pohodové odpoledne s koktejly, pod Vokounovu lávku v Doudlevcích, kde chystá program Lesní školka V zahrádce a spolek Chraň vědomě! z. s. nebo do Borského parku za organizací Because z. s. a jejich velkolepým programem připraveným ve spolupráci s ÚMO3 a několika dalšími neziskovými organizacemi zaměřenými na sociální služby a vzdělávání.  V sobotu 27. 5. odpoledne pak ožije dalších 6 míst. Kultura Chotíkov připraví program ve Dvoře Markovna v Chotíkově, TJ Sokol Červený Hrádek zabydlí park v Červeném Hrádku, projekt Zažij Plzeň! nabídne program v Riegrově ulici, Evangelická církev metodistická zve na grilovačku na Bolevecké návsi 2016, KVK centrum láká na svoji zahradu v Malesické 10 a nově vzniklý SPOJ – Spolek Přátel Okrašlující Jižák plánuje oživit a pátrat po vzpomínkách na Náměstí Českých bratří. Odpoledne v neděli 28. 5. pak bude patřit Sousedskému jarmarku Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, z. s. na Lochotíně a s týdenním odstupem v neděli 4. 6. zabydlí Husovo náměstí organizace Blízky soused, z. s.

Do 10. května byla otevřena výzva pro Plzeňany k zapojení formou sousedské večeře. Letos se přihlásilo 50 adres, na kterých se poslední květnovou sobotu setká 1 500 Plzeňanů. Registrovaní sousedé se stávají součástí webové mapy večeří a mohou tradičně vybírat z nabídky vystoupení, která přijedou zahrát až před jejich dům. I letos vystoupí lokální kapely a dětská divadla, která odehrají celkem 34 vystoupení.

V nabídce jsou také 2 trasy nedělních komentovaných procházek. Petr Klíma provede zájemce lokalitou Bezovka v rámci Plzeňského architektonického manuálu (PAM). Průvodkyně z projektu Zažij Plzeň! pak představí Centrum města hravou formou v procházce určené také dětským návštěvníkům. Procházky jsou jedinou zpoplatněnou částí programu, vstupenky je možné zakoupit za 70,- Kč přes portál Goout.

Tisková zpráva ve formátu .pdf ke stažení ZDE.