O akci

Něco málo z historie...

Nápad na komunitní akci, která by zapojovala plzeňskou aktivní veřejnost vznikl v roce 2010, kdy Plzeň kandidovala na získání titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Tehdy získala název Dny Meliny Mercouri na počest zakladatelky projektu EHMK, řecké ministryně kultury Meliny Mercoury. Jedna z hlavních dopravních tepen města, Americká třída, se na jeden den proměnila na pěší zónu oživenou stánky, vystoupeními a workshopy. Tuto podobu si akce udržela po 3 následující roky, čím dál víc ale bylo jasné, že rušné centrum města není ideálním prostředím pro komunitní dění a tak se zrodil nápad na posun akce do městských částí a do bezprostřední blízkosti vašich domovů.

První ročník Evropského dne sousedů jsme realizovali v roce 2014 a milé přijetí sousedy i zájem ze strany komunitních center nás přesvědčil, že jsme se vydali správným směrem. V roce 2015 byl EDS součástí hlavního programu celoročního projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury a my doufáme, že se nám podařilo založit novou tradici, která přetrvá i do dalších let.

V letech 2019 a 2020 to díky pandemii nevypadalo na jakoukoli hromadnou akci, ale nakonec se EDS  uskutečnil v posunutém červnovém termínu. Covid nás nicméně připravil o produktového partnera, kterým bylo po několik let MAKRO,  spolupráci se nám bohužel již nepodařilo obnovit.

V roce 2022 se objevilo nové téma, kterým byli naši noví ukrajinští sousedé. Pokusili jsme se jim to čekání trošku zpříjemnit a pozvat je mezi sebe. V rámci EDS 2022 vzniklo  nové programové Ohnisko v Borském parku, které bylo zaměřeno na ukrajinské maminky a děti. Díky za organizaci patří Petře Havránkové, která pod hlavičkou organizace Romodrom dala dohromady další neziskové organizace, pohybující se většinou v oblasti sociálních služeb a vzdělávání, které připravily nabitý program na celé páteční odpoledne.

Na co se těšit v roce 2024?

Letos jsme opět oslovili produktového partnera Pilsner Urquell, se kterým jsme si společně plácli a jde do toho s námi. Můžete se tedy těšit na partnerské produkty k sousedským večeřím. Co se týče našich ověřených ohnisek, Ty jsou plné energie zažít s námi další ročník plný zábavy a komunitního setkání, a kde jinde než na plzeňských veřejných místech, které vám brzy zveřejníme.

pátek a sobota 24. a 25.5.2024 - program pro veřejnost, více v sekci Ohniska.
sobota 25.5.2024 - podvečer - sousedské vaření a stolování, více v sekci Večeře.
neděle 26.5.2024 - komentované procházky po městských částech, více v sekci Procházky.

Budeme rádi, když Vás zaujme některá z častí programu a k Evropskému dni sousedů se také připojíte.